Praha Jeruzalém

[IMG R 10069]Švédský vzdělávací systém se rozhodl rozdat knihu izraelského autora, Amose Oze, 115 000 studentům z jedenáctého ročníku po celé zemi. Cílem je vštípit studentům toleranci, potlačit radikalismus a představit švédským studentům izraelsko-palestinský konflikt z jiného úhlu.
Kniha se jmenuje „Jak vyléčit fanatika“ a je dostupná také v českém překladu.
Amos Oz považuje tento projekt za důležitý a z tohoto důvodu se vzdal honoráře. Švédská vláda dokonce navrhla projekt i ostatním státům EU.
Kniha jak vyléčit fanatika je vlastně sbírkou dvou přednášek Amose Oze  na téma fanatismu a možného řešené izraelsko-palestinského konfliktu. Vše se točí okolo hledání kompromisu.

Amos Oz se narodil 4. května 1939 a patří mezi nejvýznamnější izraelské spisovatele. Kromě kariéry spisovatele také vyučuje literaturu na Ben-Gurionově univerzitě v Beerševě. Po dlouhá léta je znám svými levicovými názory, nejprve se angažoval ve straně Avodah (Strana práce), kde byl dokonce svého času považován za možného nástupce Šimona Perese. Poté se ale vydal ještě víc vlevo ke straně Meretz. Angažuje se také v hnutí Mír teď. Velmi často kritizuje izraelskou vládu za vojenské akce, o to větším překvapením byla jeho podpora izraelské vojenské akce v Libanonu v loňském roce.
Mnoho jeho knih vyšlo také v českém překladu. Za zmínku stojí například Panter ve sklepě, Fima, Černá skříňka a Můj Michael.

Citát z knihy „Jak vyléčit fanatika“
„Fanatismus je starší než islám, křesťanství či judaismus, starší než státy, vlády a politické systémy, starší než všechny ideologie a všechna vyznání. Je bohužel odvěká a stálá součást lidské povahy; jakýsi gen zla. Lidé , kteří ve Spojených státech vyhazují do povětří gynekologické kliniky za to, že provádějí potraty, nebo ti, co v Evropě zapalují mešity a synagogy, se od Usámy bin Ládina liší jen dosahem svých zločinů, nikoliv však jejich povahou.“

11.10.2007 00:00 3

Klíčová slova