Praha Jeruzalém

[IMG R 10130]Vysoce postavený představitel Severní Koreje jednal v sobotu v Damašku  s vysokými představiteli vládnoucí syrské strany Baath o způsobech rozvoje vztahů mezi těmito zeměmi. Informovala o tom oficiální syrská zpravodajská agentura.
Ani předseda korejského parlamentu, Choe Thae Bok, ani jeho syrští hostitelé, se nezmínili o spekulacích západního tisku o tom, že spolupráce mezi těmito dvěma zeměmi je také na tajném jaderném projektu. Toto podezření narostlo po izraelském útoku na cíl v Sýrii, ke kterému došlo minulý měsíc.
Korejská delegace také navštívila Quneitru na syrské straně Golanských výšin a opět potvrdila korejskou podporu syrských snah o získání tohoto území zpět. Sýrie ho ztratila ve prospěch Izraele v tzv. šestidenní válce v roce 1967.
K návštěvě zástupce Severní Koreje v Sýrii došlo právě v období, kdy jsou obě země v podezřené, že spolupracují na tajném jaderném programu. Izrael počátkem září bombardoval zařízení v Sýrii, které podle některých zpráv mělo být jaderným reaktorem, který Sýrie za pomoci Severní Koreje budovala. Sýrie tyto spekulace popírá. Izrael útok pouze potvrdil, ale více se k němu nevyjádřil.

22.10.2007 00:00 5