Praha Jeruzalém

[IMG R 10097]Izraelská ministryně zahraničí, Tzipi Livniová, odletěla v neděli do Číny, aby přesvědčila čínskou vládu, aby podpořila rozšíření mezinárodních sankcí proti Íránu. Podle Livniové je čas na to, aby se na Írán uvalily dramatické sankce, protože jakékoliv zdráhání se by bylo Íránem a některými jeho sousedy vykládáno jako slabost mezinárodního společenství. Sakce by prý měly být prohloubeny a právě Ćína má na tento aspekt zásadní vliv.
Livniová se má v Číně setkat s čínským premiérem Wen Jiabao a ministrem zahraničí Yang Jiechim. Během své dvoudenní návštěvy se je pokusí přesvědčit o nutnosti uvalení širších finančních a obchodních sankcí.
Podle Livniové je Írán hrozbou pro region a rozděluje tuto oblast na extrémisty a na umírněné síly a v současné době hraje o čas. O čas, který potřebuje k adaptaci jaderných technologií pro vojenské účely. Uvedla navíc, že dnes již není snad nikdo, kdo by Íránu věřil, že jeho jaderné snahy jsou pouze mírové.
Podle Livniové je Írán sužován velmi nebezpečnou kombinací radikálního režimu a touhy porušit jakoukoliv mezinárodní dohodu na cestě za jadernou technologií. Masivní a rychlá akce je prý jediným způsobem, jak může být vykřesána jiskřička naděje na změnu diplomatickou cestou.

28.10.2007 00:00 1

Klíčová slova