Praha Jeruzalém

[IMG R 10071]Mahmúd Abbás ve středu předložil nejkonkrétnější požadavky na hranice budoucího nezávislého palestinského státu a vyžaduje, aby se Izrael stáhl do hranic z roku 1967. V televizním rozhovoru Abbas řekl, že Palestinci chtějí ustanovit stát na 6205 čtverečních kilometrech Západního břehu a Pásma Gazy. Je to úplně poprvé, co poskytl konkrétní čísla toho, co požaduje. „Máme 6 205 km/2 na Západním břehu a v Pásmu Gazy. Chceme to tak, jak to je,“ řekl Abbás pro palestinskou televizi.
Podle dokumentů, které obdržela agentura AP, požadují Palestinci celé Pásmo Gazy, Západní břeh, východní Jeruzalém a malé oblasti podél Západního břehu, které byly před válkou v roce 1967 považovány za „zemi nikoho“. Abbas tvrdí, že jsou tyto požadavky podloženy rezolucemi OSN.
Mluvčí izraelské vlády odmítla toto vyjádření komentovat s tím, že nemá cenu předjímat vyjednávání. Palestinské požadavky ale zřejmě překračují cokoliv, co je Izrael ochoten nabídnout.
I přes Abbásův tvrdý postoj, který nyní zveřejnil, již v minulosti souhlasil při rozhovorech s Ehudem Olmertem s tím, že vymění některé části Západního břehu, kde jsou bloky izraelských osad, za shodné izraelské území. Nabídl tak asi 2% Západního břehu, Olmert ale požaduje 6-8%. Izrael výměnou nabízí území pro spojovací koridor mezi Západním břehem a Gazou.
Podle Abbáse je k jednání 6 základních témat: Jeruzalém, uprchlíci, hranice, osady, voda a bezpečnost.

11.10.2007 00:00 2

Klíčová slova