Praha Jeruzalém

[IMG R 10078]New York Times ve svém nedělním vydání informovaly o tom, že izraelský útok v Sýrii, který se odehrál minulý měsíc, byl mířen na místo, které izraelští a američtí zpravodajští specialisté vyhodnotili jako částečně vystavěný jaderný reaktor. Citovaly při tom americké a zahraniční představitele, kteří tvrdí, že syrský reaktor byl formován podle severokorejského vzoru.
Syrské zařízení prý bylo ještě daleko před svým dokončením, dále než irácký reaktor v Osiraku, který Izrael zničil v roce 1981. Bushova administrativa se prý ohledně útoku neshodla, protože někteří její členové považovali tento útok za předčasný.
Někteří představitelé řekli, že zařízení bylo roky vzdálené od schopnosti produkovat jaderné palivo, které by mohlo být případně použito na zbraně. Debata o případném izraelském útoku na reaktor prý začala uvnitř Bushovy vlády minulé léto.
Zůstalo nejasné, jak daleko se Sýrie s budováním jaderné elektrárny dostala, jakou roli v tom hrála Severní Korea a zda mohlo být zařízení určené k výrobě energie. Američtí i zahraniční představitelé odmítl sdělit, zda podezřívají Severní Koreu z prodeje nebo poskytnutí plánů, ale někteří představitelé řekli, že je možné, že k předání technologie došlo před několika lety.
Izrael kromě potvrzení útoku nevydal žádné další informace. Jeden z představitelů ale řekl, že útok měl vrátil Izrael zastrašovací schopnost, několik amerických představitelů také připustilo, že útok mohl být míněn také jako výstraha Íránu a jeho jadernému programu.
Mluvčí Bílého domu odmítl zprávu New York Times komentovat, stejně tak také Izrael.

14.10.2007 00:00 2