Praha Jeruzalém

Vrchní státní zástupce, Menachem Mazuz, v pondělí nařídil ministerstvu obrany, aby opět zvážilo rozhodnutí na částečné zastavení dodávek elektřiny a paliva do Gazy, které má být odpovědí na pokračující raketové útoky z tohoto území. Mazuzovo rozhodnutí tak pozastavuje rozhodnutí ministra obrany, Ehuda Baraka, z minulého týdne. Mazuz mezitím nicméně schválil sérii ekonomických sankcí proti vládě Hamásu v Gaze.
Zatím bylo rozhodnuto, že je třeba krok odpojen elektřiny do Gazy lépe rozpracovat, kcůli jeho dopadu na civilní populaci v Gaze.
Představitelé obrany zdůraznili, že tento krok neměl být trestem, ale spíše další částí postupného izraelského stahování z Pásma Gazy. Lidskoprávní organizace se obrátily na vrchní soud, aby vydal předběžné opatření, které by oddálilo Barakovo rozhodnutí. Soud si vyžádal vyjádření státu, které má být dodáno ve lhůtě pěti dnů.
Izraelský krok byl také odsouzen mezinárodním společenstvím. Generální tajemník OSN, Ban ki-Moon, vydal v pondělí prohlášení, ve kterém tvrdí, že tento krok porušuje mezinárodní právo. „Omezení dodávek paliva a elektřiny prohloubí humanitární katastrofu 1,4 milionu obyvatel Gazy, stejně jako omezení dodávek potřebného zboží a zpřísnění restrikcí ohledně pohybu a vstupu.“

30.10.2007 00:00 3

Klíčová slova