Praha Jeruzalém

Premiér Olmert se v něděli chystá odletět na třídenní návštěvu do Evropy, kde se pokusí získat podporu pro izraelský postoj při vyjednávání s Palestinci a pro tvrdší sankce proti Íránu u francouzského prezidenta Sarkozyho a britského premiéra Browna.
Izraelský předpoklad je takový, že až do konference v Annapolis se tlak na Izrael zvýší. Většina nátlaku je očekávána od USA, ale nějaký tlak budou vyvíjet také evropské země. Tlak by se mě soustředit na dvě centrální témata: strádání Palestinců v Gaze ve světle vyhlášení Gazy za nepřátelskou entitu a tlačení Izraele k zásadním ústupkům s cílem vytvoření palestinského státu.
Olmertovi se podařilo získat podporu předchozí francouzské a britské vlády poté, co pochopily neustálou hrozbu terorismu z Pásma Gazy, které Izrael čelí. Získaní podpory nově zvolených evropských vůdců je nutností.
Olmert se má v pondělí setkat s francouzským prezidentem Sarkozym, v úterý pak s britským premérem Brownem. Předpokládá se, že je premiér Olmert seznámí se zpravodajskými informacemi ohledně záměrů Teheránu s jaderným programem.
[IMG R 10111][IMG L 10112]

21.10.2007 00:00 7