Praha Jeruzalém

Vůdci palestinských teroristů vnesli jasno do spiknutí na vládní úrovni z roku 2002. Mělo uškodit postavení Izraele v očích křesťanů tím, že Palestinci donutili armádu obklíčit Chrám narození v Betlémě, tradičním místě narození Ježíše Krista.
Na začátku roku 2002 zahájily izraelské jednotky masivní protiteroristickou operaci proti palestinským skupinám, které denně útočily proti izraelským civilistům. Součástí vojenské ofezivy byl také Betlém, bašta vojenského křídla Fatahu tehdejšího palestinského vůdce, Jásira Arafata. Když se izraelské jednotky dostaly k teroristům z Fatahu, většina z nich uprchla a schovala se v Chrámu narození. Zůstali na místě společně s 94 rukojmími déle než měsíc, armáda celou tu dobu místo obléhala, odmítala ale na místo zaútočit.
Během té doby arabští mluvčí a zahraniční média využívali každou příležitost, aby poukázali na izraelské obklíčení nejsvětějšího křesťanského místa. To bylo podle velitelů Fatahu přesně to, co Arafat a jeho režim chtěli.
„Tajnou dohodou bylo přesunout všechny bojovníky do chrámu, takže Izrael bude muset chrám obklíčit. Lidé z Palestinské samosprávy se na tom podíleli,“ řekl Eiman Abu Eita, vysoký vůdce teroristů z města Bejt Sahour u Betléma.
Záběry poté odhalily, že členové Fatahu špatně zahcházeli se 45 knežími a jeptiškami, kteří byli přítomni v chrámu. Znesvěcovali také Bible a ostatní křesťanské symboly.

02.10.2007 00:00 15