Praha Jeruzalém

Zatím co Izrael zastává názor, že mírový proces je pevně spjat s Cestovní mapou, palestinští vůdci na nadcházející mírové konferenci hodlají tvrdit, že oni své závazky z Cestovní mapy již splnili. Mahmúd Abbás s tím začal již při návštěvě americké ministryně zahraničí, Condoleezzy Riceové v Ramalláhu. Řekl jí, že Palestinci úplně splnili své závazky první části Cestovní mapy, zatímco Izrael ne.
První fáze po Palestincích požaduje, aby explicitně uznali právo Izraele na existenci v regionu, vzdali se terorismu a násilí proti Izraelcům a ukončili všechny formy protiizraelského podněcování v palestinských médií a školském systému.
Palestinci sice tvrdí, že všechny požadavky splinili, realita je ale jiná. Palestinští teroristé na Západním břehu se i nadále snaží útočit na Izraelce a rakety z Gazy dopadají denně na jih Izraele. Když mluví palestinští vůdci arabsky, tak stále všichni včetně Abbáse používají takový slovník, který vzbuzuje naději, že jednoho dne bude židovská suverenita nad celou zemí ukončena. Série studií navíc odhalila, že palestinská média a školský systém pokračují ve výuce dětí k nenávisti k Izraeli a k použití násilí.

21.10.2007 00:00 8