Praha Jeruzalém

Jeruzalém - Chrámová hora

Londýnský palestinský deník al-Quds al-Arabi informoval, že se izraelský premiér Ehud Olmert a palestinský prezident Mahmúd Abbás dohodli na předání Chrámové hory a dalších částí jeruzalémského Starého města pod správu Jordánska. Obyvatelům této části města má být přiděleno jordánské občanství. Dohled nad realizací záměru mají mít podle deníku Izrael, Jordánsko, Egypt, Palestinská samospráva a OSN.
Informace o de facto rozdělení Jeruzaléma přišla několik dní poté, co vicepremiér Chaim Ramon poznamenal, že o statusu Jeruzaléma budou jednat Olmert a Abbás na listopadovém blízkovýchodním summitu. Ramon k tomu řekl, že je zájmem Izraele předat kontrolu nad arabskými čtvrtěmi Jeruzaléma Palestinské samosprávě.

Aktualizace:
Podle deníku Jerusalem Post kancelář premiéra Olmerta popřela, že by palestinský prezident Abbás souhlasil s převedením Chrámové hory pod jordánskou správu. Zpráva o dohodě Olmerta s Abbásem ohledně dělení Jeruzaléma vyvolala vlnu nevole mezi pravicovými a náboženskými politiky.
V roce 1994 však byla po podepsání izraelsko-jordánské mírové smlouvy uzavřena mezi oběma zeměmi dohoda, podle níž by jako projev úcty náležela Jordánsku zvláštní role ve vztahu k posvátným muslimským místům. Jordánsko údajně nedávno založilo fond na renovaci mešity al-Aksá a Skalního dómu.

08.10.2007 00:00 11

Klíčová slova