Praha Jeruzalém

Spojené státy zajišťovaly v Jerichu na Západním břehu od konce 90. let výcvik Preventivních bezpečnostních sil Palestinské samosprávy a prezidentské ochranky Force 17, jejíž členové slouží zároveň jako policejní a bezpečnostní důstojníci. USA rovněž dodávaly zbraně těmto milicím loajálním hnutí Fatáh.
Americká podpora těmto složkám pokračuje i nadále se záměrem posilovat je proti hnutí Hamás, které v červu ovládlo Pásmo Gazy. Americký kongres schválil v dubnu podporu pro tento program v hodnotě 86.5 milionů dolarů.
Židovský novinář Aaron Klein, píšící pro WorldNetDaily, provedl pro svou knihu Schmoozing with terrorists několik rozhovorů s pracovníky bezpečnostních sil, kteří prošli tímto výcvikem a byli vyzbrojeni. Tito „bezpečnostní pracovníci“ se netají tím, že jsou zároveň ozbrojenci z Mučednických brigád al-Aksá, které jsou označovány za „vojenské“ křídlo Fatáhu. Mučednické brigády jsou teroristickou skupinou, která spáchala množství útoků včetně sebevražedných atentátů.
Je paradoxní, že osoby působící zároveň jako bezpečnostní pracovníci a teroristé, jsou odpovědní za potlačování teroru na Západním břehu. Byla to právě Američany podporovaná elitní jednotka Force 17, která měla plánovat vraždu izraelského premiéra Olmerta při jeho srpnové návštěvě Palestinci kontrolovaného Jericha.
Aaron Klein prohlásil, že nešlo o žádnou investigativní žurnalistiku, když zjišťoval, zda jsou členové bezpečnostních sil Fatáhu také členy Mučednických brigád. Jednoduše chodil po Západním břehu a ptal se těch, u kterých viděl americké zbraně, zda jsou v Mučednických brigádách.
Jeden z mužů, s nimiž hovořil, Abu Jusúf, který za sebou má pestrou teroristickou minulost, nepokrytě přiznal, že lidé jako on využívají znalosti a materiál získaný pro boj proti Hamásu k boji proti Izraeli. Dokonce prohlásil, že intifáda al-Aksá by nebyla taková úspěšná (tj. nebyla by tak násilná), kdyby nebylo amerického výcviku a zbraní. Výcvik přitom zahrnoval jako vojenské, tak výzvědné techniky.
Jusúf a další dostali v červnu amnestii od jako gesto od premiéra Olmerta na podporu prezidenta Mahmúda Abbáse, ale on stejně jako mnozí jiní odmítl složit zbraně.

22.10.2007 00:00 3

Klíčová slova