Praha Jeruzalém

Izraelští představitelé minulý týden varovali své americké protějšky, že pokračování nezákonného dovozu zbraní do Hamásem kontrolovaného Pásma Gazy přes egyptský poloostrov Sinaj, může drasticky snížit šance na pozitivní výsledek izraelsko-arabského mírového summitu, který se má konat příští měsíc v Annapolis.
Izraelci poznamenali, že dříve nebo později budou nuceni zahájit pozemní operaci v Gaze, aby potlačili narůstající sílu jednotek Hamásu. Pokud by k tomu muselo dojít příští měsíc, bylo by to na škodu mírovému summitu, který se zdá být poslední snahou Bushovy administrativy o mírovou dohodu mezi Izraelem a palestinskými Araby.
Zvyšující pravděpodobnost toho, že izraelské jednotky budou muset vstoupit do Gazy před a nebo během mírového summitu, jsou hrozbami, kterými se Hamás snaží zničit mírové rozhovory. Pokud Hamás použije vylepšené zbraně, které téměř nekontrolovaně putují přes egyptskou hranici do Gazy, Izrael nebude mít jinou možnost než použití síly.
Aby Izrael tomuto scénáři předešel, žádá Spojené státy, aby tlačily na Egypt, aby zvýšil efektivitu na krátké hranici s Gazou. Ministr pro vnitřní bezpečnost, Avi Dichter řekl, že pokud by Egypt chtěl, mohl by tento příliv zbraní zastavit během jediného dne. Několik izraelských zákonodárců dlouho varuje, že Egypt není takovým přítelem, jakým předstírá že je, kdy jsou na něj namířeny kamery mezinárodního zpravodajství.
Dr. Aaron Lerner z IMRA tvrdí, že Egypt a další regionální mocnosti chtějí, aby Izrael provedl invazi do Gazy před a nebo během summitu, aby arabské státy získaly při jednání výhodu.

14.10.2007 00:00 8