Praha Jeruzalém

Podle francouzského představitele je Izrael přesvědčen, že dva vojáci unesení Hizballáhem – Ehud Goldwasser a Eldad Regev – jsou mrtví. Uvedl to denník al-Haját. Od únosu, který vyvolal druhou libanonskou válku, se v zahraničním tisku objevilo mnoho zpráv o stavu vojáků. V červenci libanonský denník a-Nahar citoval vysoké německé úředníky, kteří se domnívají, že jeden z vojáků je již mrtvý. Německo se údajně mělo účastnit jednání o propuštění unesených a bylo v přímém kontaktu s křesťanským generálem Michelem Aounem, který je v současné době uprostřed své prezidentské kampaně v Libanonu. Diplomaté se snažili získat informace týkající se osudu unesených vojáků, ale Aoun, který údajně spolupracuje s Hizballáhem proti vládě premiéra Siniory, se k problému odmítl vyjádřit.
Francouzský představitel hovořil o několika tématech týkajících se Blízkého východu a komentoval i zprávy o izraelském leteckém útoku na Sýrii. Izrael podle něj „zaútočil na severokorejské jaderné vybavení, což bylo potvrzeno západními zvravodajskými zdroji“.
Izraelská zpravodajská delegace měla tři dny po útoku navštívit Paříž a uvést, že Izrael nehodlá ohrozit režim syrského prezidenta Bašára Asada „dokud se bude chovat slušně“. Pád syrského režimu by totiž pravděpodobně vedl k vzestupu Muslimského bratrstva. Podle izraelské strany je současný prezident méně důvěryhodný, než byl jeho otec Háfiz Asad.

[IMG C 10004] [IMG C 10003]

11.10.2007 00:00 2

Klíčová slova