Praha Jeruzalém

Po léta byla německá automobilka Bayerische Motoren Wecke AG (BMW) symbolem kvality, prestiže a sociálního postavení. Ukázalo se, že společnost skrývá již desetiletí své temné tajemství.
Nejbohatší německá rodina, rodina Quandtů, která je hlavním akcionářem této automobilky, vydělala své bohatství během druhé světové války prostřednictvím nacistického válečného stroje. Profitovala z nucených prací tisíců lidí v koncentračních táborech.
Podle investigativní reportáže uveřejněné poprvé v neděli na hamburském filmovém festivalu, se rodině podařilo po válce uniknout trestu a pokračovala v budování svého impéria. Příprava reportáže trvala pět let a poprvé odhaluje blízké vztahy mezi členy této rodiny a vůdci nacistického režimu.
Günther Quandt, zakladatel impéria, byl prvním manželem Magdy Ritschel, která se později provdala za Josepha Goebbelse, německého politika a jednoho z nejbližších hitlerových spolupracovníků. Podle reportáže byl Quandtův první syn vychováván Goebbelsem a stal se po válce jedním z manažerů otcovy společnosti.
Reportáž odhalila také sérii usvědčujících dokumetů objevených v archivech po celém Německu, které dokazují rozsah spolupráce mezi rodinou Quandtů a nacisty.
Tvůrci reportáže také vyhledali dosud žijící pamětníky z koncentračních táborů používaných touto rodinou během druhé světové války, kteří svědčili o strašných podmínkách, za kterých byli nuceni pracovat. Rodina s tvůrci reportáže spolupracovat odmítla. Již dříve však odmítla, že by spolupracovala s nacisty a stavěla se dokonce do role oběti Třetí říše. Když byl v Německu vytvořen program na kompenzaci nuceně pracujících, rodina do něj nikterak nepřispěla s tím, že s tím nemá nic společného.

03.10.2007 00:00 1

Klíčová slova