Praha Jeruzalém

[IMG R 10100]Riceová se ve snaze o to, aby nezopakovala některou z minulých chyb, obrátila pro radu na bývalé prezidenty Cartera a Clintona. Riceová se s Carterem, který je hlasitým kritikem Bushovy vlády, setkala v středu a diskutovali o arabsko-izraelských mírových snahách v 70. letech. Jednání prý bylo dobré a upřímné a soustředilo se na Blízký východ a ne na Carterovu kritiku politiky George Bushe v Iráku a jinde.
Riceová telefonovala také bývalému prezidentovi Billu Clintonovi, který se o sblížení obou znesvářených stran neúspěšně pokusil před osmi lety.
Riceová se prý snaží poučit z historie.
Dalšími, se kterými Riceová o situaci hovořila, byli bývalý americký vyjednavač Dennis Ross a bývalí ministři zahraničí, James Baker, Henry Kissinger a Madeleine Albrightová. Riceová se s Albrightovou, jejíž otec jí učil na univerzitě v Denveru, setkává pravidelně. Riceová dává jasně najevo, že celou svou energii během posledních 14měsíců volebního období Bushovy vlády dává do toho, v čem ostatní před ní selhali – do vytvoření Palestinského státu vedle Izraele se zajištěním bezpečnstní pro Izrael. Tento rok již navštívila region sedmkrát a příští týden přicestuje opět. Svou srpnovou letní dovolenou věnovala prý pročítání historických dokumentů věnovaných mírovému procesu mezi Izraelem a Palestinci.
Bill Clintom hostil mírová jednání v Camp Davidu i během svého posledního měsíce ve funkci prezidenta v roce 2001. K podepsání dohody však nedošlo.
Jimmy Carter vedl tajná jednání v 70. letech, která pak vedla v podepsání izraelsko-egyptské mírové smlouvy v toce 1978.

28.10.2007 00:00 2