Praha Jeruzalém

[IMG R 10083]Juval Aradová, dcera zajatého leteckého navigátora Rona Arada, a její bratr Chen, v pondělí odletěli do Německa, aby se pokusili zastavit propuštění Kazema Darabiho, vysokého představitele íránské zpravodajské služby, který je držen v Německu za podíl na zavraždění čtyř kurdských představitelů v roce 1992. Právě tento muž je považován za poslední možnost na získání jakýchkoliv informací o Ronu Aradovi.
Juval a Chen se mají v úterý, přesně 21 let po zajetí Rona Arada, setkat s německou nejvyšší státní zástupkyní, Monicou Hermesovou. Chtějí dosáhnout toho, aby bylo propuštění tohoto Íránce odvoláno.
Minulý týden kontaktoval německou kancléřku ve stejné záležitosti také premiér Olmert, ale Angela Merkelová mu řekla, že ona sama do případu zasahovat nemůže, protože případ je plně v rukou soudního systému.
Objevilo se hned několik spekulací o tom, co stojí za propuštěním Kazema Darabiho. Jedna tvrdí, že za jeho propuštění získá Izrael ostatky unesených vojáků Regeva a Goldwassera, jiná zase, že za něj Teherán propustí německého nacionalistu zatčeného v Teheránu před 16měsíci.

Ron Arad je pohřešován od 16. října 1986, kdy se i s pilotem musel katapultovat z letadla nad Libanonem. Pilota se podařilo zachránit, Ron Arad byl ale zajat milicemi Amal. Poslední důkazy o jeho životě pocházejí z roku 1987. Od té doby se o Aradovi objevilo několik informací, které ale nebylo možné potvrdit. Má se za to, že byl předán nejprve Hizballáhu a poté Íránským revolučním gardám do Teheránu, kde byl pravděpodobně zabit.

Reportér:
Během dnešní tiskové konference v Bejrútu potvrdil vůdce Amalu, Nabil Beri, že navigátor z izraelského letadla, které havarovalo blízko Sidonu, je v rukou Amalu.

Jicchak Rabin:
V tomto okamžiku nemáme přesnou potvrzenou zprávu o tom, kdo ho drží, kde,  a co, pokud vůbec něco, je požadováno za jeho propuštění


16. října 1986 byl letecký navigátor Ron Arad po katapultaci ze svého letadla chycen libanonskou šíitskou organizací Amal.

Hassan Nasralláh:
Pokud se mě ptáte má mé závěry, odpověděl bych vám, odpověděl bych vám, že je mrtvý a ztracený. To jsou mé závěry.


21 let po jeho zajetí se jeho dcera Juval a syn Chen setkají s německými představiteli ve snaze zabránit propuštění Kazema Darabiho, vysokého představitele íránské zpravodajské služby, který je držen v Německu za zabití íránských disidentů v roce 1991.
V září minulého roku odvysílala libanonská televize LBC záběry Arada v zajetí, pořízené dva roky po jeho zajmutí.
Izrael zatím neobržel informace o sedmi vojácích pohřešovaných v boji. Tzvi Feldman, Jehuda Katz a Zachary Baumel jsou pohřešovaní od bitvy u Sultan Jakoub v roce 1982. Guy Hever od srpna 1997 poté, co opustil svou základnu, aby se vrátil domů. Gilad Šalit je od června 2006 držen v Gaze. Dva rezervisté, Ehud Goldwasser a Eldad Regev, které zajal Hibzballáh v červenci 2006.

Ariel Šaron:
Myslím si, že Stát Izrael by nikdy neměl nechat vězně v rukou nepřítele. Je to proti našim základním hodnotám.

15.10.2007 00:00 6