Praha Jeruzalém

Washingtom Post v pátek uvedl, že Sýrie začala rozebírat zbytky místa, na které 6. září zaútočil Izrael. Podle listu se tak Syřané snaží předejít mezinárodnímu prozkoumání tohoto místa. Rozebrání a uklizení místa, které zřejmě stále ještě probíhá, by mohlo expertům na zbraně zkomplikovat určení toho, k čemu toto místo sloužilo a jak ho plánovala Sýrie využít.
Představitelé se na základě leteckých snímků vyjádřili, že místo ve východní syrské poušti poblíž řeky Eufrat má klasické znaky malého, ale solidního jaderného reaktoru, podobného tomu, který je v Severní Koreji. Podle zprávy se také jedná o jiné místo, než které Sýrie ukázala minulý týden novinářům, aby podpořila své tvrzení, že Izrael bombardoval prázdné budovy.
Mezi americkými představiteli zatím vzrůstá důvěra v to, že se sutečně jednalo o jaderné zařízení, rozpolceni jsou ale stále nad otázkou, jak velkou hrozbu představovalo.
Podezření, že Sýrie pracovala na vlastním jaderném projektu v utajení z důvodu, že se jednalo o projekt pro výrobu jaderných zbraní, zvyšuje fakt, že byl projekt tajný a mezinárodní společenství o něm nebylo informováno. Někteří experti na zbraně se i přesto tázali, proč Izrael a USA nepředložili tento problém Agentuře pro jadernou energii. Podle Washington Post jiní experti spekulují o tom, že Izrael a USA tento postup nezvolili proto, že by následovaly maximálně ekonomické sankce a Sýrie by si své jaderné zařízení stejně vybudovala. Další zdroje uvádějí, že Izrael chtěl dát také tvrdou lekci Íránu o tom, jaká je cena za tajný jaderný program. Izrael je záměry Íránu silně znepokojen a je také frustrován neschopností mezinárodní komunity donutit Írán zastavit obohacování uranu.
John R. Bolton, bývalý velvyslanec USA při OSN, řekl, že tajnosti Sýrie a rychlé odklízení nasvědčují, že Sýrie měla podobně jako Írán zájem o výrobu jaderné zbraně. Bolton připomněl, že civilní jaderné programy bývají transparentní, protože není co skrývat.

19.10.2007 00:00 4