Praha Jeruzalém

Na začátku října jsme vás již informovali, že s vylepšením služby Google Earth se bohužel usnadnila práce také teroristům. Tato služba nyní umožňuje kvalitnější zobrazení nejen civilních, ale také vojenských cílů. (zmiňovaný článek si můžete přečíst zde.).
List Guardian nyní s odvoláním na teroristickou organizaci Brigády mučedníků od Al-Aksa přinesl zprávu o tom, že tato organizace potvrdila používání Google Earth při určování cílů pro raketové útoky. „Detaily získáváme z Google Earth a prověříme je proti našim mapám center měst a citlivých oblastí,“ řekl velitel z Gazy, Khaled Džabari, který je znám pod bojovým jménem Abu Walid. Podle listu Guardian předvedl Abu Walid způsob vyhledávání cílů na svém počítači na mapě izraelského města Sderot. Řekl také, že si činy jeho organizace a mírové vyjednávání Mahmúda Abbáse vzájemně neprotiřečí.
Dodal dále, že jeho skupina upravila rakety dodáním kultivované mořské soli a rakety tak mají delší dolet. „Je to tajný postup, ale jsme nadšeni výsledky,“ řekl Abu Walid.
Podle některých expertů na obranu může snadná dostupnost takových informací na internetu zvýšit riziko pro vojenské organizace. „Je tu neustálé riziko průzkumných misí jak se dostat do našich základen a používání internetových obrázků je jen další metodou jak jsou prováděny,“ řekl britský vojenský mluvčí, major Chrlie Burbridge před pár měsíci. Podle Guardianu tvrdili v lednu britští představitelé, že organizace sympatizujíci s Al-Kajdou používala fotografie z Google Earth k tomu, aby lokalizovala potencionální cíle na britských základnách okolo Basry.
Společnost Google byla na používání služby Google Earth teroristy z organizace Brigády mučedníků od Al-Aksa  dotázána. Je si prý potencionálních problémů vědoma, ale nebude komentovat tento konkrétní případ. Prý jejich služba není jedinečná a podobně obrázky jsou k dispozici i jinde.

25.10.2007 00:00 2