Praha Jeruzalém

Agentury přinesly zprávu o tom, že asi 100 íránských vysokoškolských studentů vystoupilo v pondělí proti prezidentovi Mahmúdu Ahmadinežádovi. Stalo se tak při jeho projevu k zahájení akademického roku na univerzitě v Teheránu. Demonstrující studenti volali „Smrt diktátorovi“. K podobnému incidentu došlo již před časem a proto byla zavedena přísná bezpečnostní opatření a do budovy se dostali jen předem prověření studenti. I tak se dovnitř dostalo asi 100 prezidentových odpůrců, kteří se posléze střetli s jeho příznivci. Podle svědků si vyrušení, které trvalo až do chvíle, než Ahmadinežád opustil školu, prezident nevšímal a pokračoval ve svém projevu.
Podpora Mahmúda Ahmadinežáda v Íránu trvale klesá, zejména kvůli ekonomickým problémům země. Hlavní nespokojený tábor tvoří pro-reformní studenti. Jejich vliv byl ale v poslední době velmi omezen, došlo také k zatýkání těchto osob, které jsou podle oficiálního vysvětlení hrozbou pro íránský režim.
K podobnému incidentu došlo 11. prosince 2006, kdy několik studentů narušilo projev Mahmúda Ahmadinežáda na Univerzitě Amir Kabir. Zapálili jeho fotografii a drželi transparent s nápisem „Fašistický prezidente, polytechnika není vašim místem.“ Ahmadinežád tehdy mluvil o tom, že je protestem potěšen, protože ukáže světu, že v Íránu se smí svobodně demonstrovat. Faktem ale je, že minimálně 8 studentů z Amir Kabir bylo v následujících měsících kvůli své činnosti zatčeno.

09.10.2007 00:00 14Zdroj: Redakce Israel.cz