Praha Jeruzalém

[IMG R 10039]Více než polovina poslanců Knessetu podepsala petici požadující po premiérovi Olmertovi, aby během nadcházejícího mírového summitu nenabízel Palestincům předání kontroly nad žádnou částí Jeruzaléma. Mezi signatáři této petice je také 30 členů Omertovy vládní koalice, 13 dokonce z jeho vlastní strany Kadima. Čtyři z podpsaných jsou také vládními ministry.
Olmert je pod intenzívní kritikou za prohlášení svá i svého zástupce, Chaima Ramona, která činí dojem, že jsou ochotni vzdát se zejména Araby obývaných čtvrtí východního Jeruzaléma, včetně Starého města. Olmert minulý měsíc trval na tom, že nepotřebuje souhlas Knessetu pro jakoukoliv dohodu s palestinským vůdcem Mahmúdem Abbásem a to i přes fakt, že Základní zákon vyžaduje většinu hlasů Knessetu pro změnu statutu Jeruzaléma, jako „věčného, nerozděliteného hlavního města Izraele.“
Předseda strany Šas, Eli Jišai, dokonce řekl, že pokud bude téma dělení Jeruzaléma byť jen zmíněno během mírové konference v Annapolis, jeho strana okamžitě oputí koalici. Další pravicový zástupce, Avigdor Lieberman, zastává stejný názor a pokud by i jeho strana odešla z vlády, zbyla by Olmertovi už jen menšinová koalice, což by vážně snižovalo jeho schopnost udržet se u moci.

21.10.2007 00:00 1