Praha Jeruzalém

Nové video volající po propuštění Jigala Amira, který byl odsouzen na doživotí za vraždu premiéra Jicchaka Rabina, je distribuováno po celém Izraeli jako součást kampaně před výročím Rabinovy smrti. „Výbor pro demokracii“, pravicová skupina, která produkuje tento film a investovala do něj stovky tisíc šekelů, již vydala 150 000 kopií tohoto videa.
Film je dlouhý 15 minut a obsahuje záběry z Amirova dětství, vojenské služby a pokusu vysvětlit pozadí svého činu. Obsahuje také informace o vyšetřování, fotografie Rabina a Arafata jak podepisují  Dohody z Oslo a obrázky sebevražedných útoků a demonstrací proti Rabinovi.
Ve filmu vystupuje také Amirova rodina – jeho matka Geula, manželka Larisa Trimboblerová a členové „Výboru pro demokracii“, Avigdor Askin, Baruch Marzel a Itamar Ben-Gvir. Trimboblerová hovoří o tom, že je ráda, že konečně může hovořit bez „filtrace médii“. Tvrdí, že ona a její manžel jsou perzekuováni jen proto, že zničili levicový „sen z Osla“. S vrahy ministra Rehavama Ze?eviho bylo podle ní zacházeno lépe než s Amirem. Podle Ben-Gvira má film naučit levičáky demokracii. „Nikdy jsem nepodporovat činy Jigala Amira, ale když se hovoří o propuštění Marwana Barghoutiho nebo vrahů Dannyho Katze, říkáme levičákům – kritizujte nejprve sami sebe. Jsem vždy šťastný. když učím levičáky, kteří se považují za liberální a pluralitní, něco o svobodě slova.“

22.10.2007 00:00 1