Praha Jeruzalém

[IMG R 10077]Rozsáhlý archiv německých válečných záznamů ve středu otevřel své dveře veřejnosti. Dává tak možnost historikům i lidem přeživším holokaust, po 60letech nahlédnout do záznamů koncentračních táborů, které podrobně popisují nacitiscké horory.
11 zemí, které na archiv dohlížejí, ukončilo proces ratifikace smlouvy o odpečetění asi 50 milionů stránek, které jsou uskladněny v německém městě Bad Arolsen.
„Je to úleva. Trvalo to dlouho, příliš dlouho,“ řekl Paul Shapiro, z amerického muzea holokaustu, které za otevření archivu lobbovalo od roku 2001.
Zástupce německého ministra zahraničí, Guenter Gloser, řekl, že je potěšen, že byl archiv otevřen a pozval všechny výzkumníky, aby ho přijeli využít a aby na této černé kapitole německých dějin pracovali.

Do této doby byl archiv používán zejména k pátrání po zmizelých osobách, ke spojování rodin a k poskytováním dokumentace obětem nacistické perzekuce, která sloužila k podpoře nároků na kompenzaci. Americká vláda archiv využívala k ověření minulosti imigrantů, pokud měla podezření, že o své minulosti lžou.

Mezinárodní vyhledávací služba (ITS), která archiv spravuje, obdržela jen za tento měsíc 50 přihlášek od akademiků a výzkumných organizací, které mají zájem o zahájení zkoumání v archivu.  Zkoumat mohou i dosud nevyužité dokumenty o komunikaci mezi nacistickými představiteli, registrace v táborech, transportní seznamy, pracovní složky, seznamy mrtvých a složky po válce přesunutých osob.

Záznamy pravděpodobně nezmění celkové informace o holokaustu a nacistické éře. Jejich hluboké, detailní a originální dokumenty ale dodají strukturu a detaily světově nejhorší genocidě a pravděpodobně také oživí zájem akademiků o holokaust.
Měly by také uspokojit zájem lidí kteří přežili holokaust a rodin obětí. Tito lidé mají nyní možnost se dozvědět více o vlastní minulosti a o osudech svých milovaných. Rejstřík archivu odkazuje na 17,5 milionů osob.
Spojenecké armády zahájily sbírání dokumentů ještě před koncem války a svěřovaly je Červenému kříži. Archiv byl od roku 1955 spravován komisí, která se scházela  jednou ročně.

Lidé, kteří by rádi získali informace o blízkých osobách, které se staly obětí holokaustu, se mohou na ITS obrátit například prostřednictvím online formuláře na internetové stránce ITS.

O tomto archivu jsme vás již v minulosti informovali. Článek si můžete připomenout zde: Otevírá se jeden z největších archivů nacistů

29.11.2007 00:00 2