Praha Jeruzalém

[IMG R 10187]Mahmúd Abbás v sobotu odhalil mauzoleum Jásira Arafata, které vyšlo na 1,75 milionu dolarů (podle Palestinců pocházejí peníze z veřejných zdrojů). Mauzoleum je vyrobené ze skla a béžového jeruzalémského kamene. Ze stří stran je lemováno vodou a pod Arafatův hrob vede část kolejnice. Voda a tato kolejnice mají symbolizovat dočasnou podobu Arafatova hrobu. Palestinci totiž plánují, že Arafata jednoho dne pohřbí v Jeruzalémě.
Mauzoleum má rozměry 11 x 11 metrů, což má připomínat datum jeho smrti (Arafat zemřel 11.11.2004). Vedle je vystavěna mešita, která má na svém vrcholku laserový paprsek, který smeřuje k Jeruzalému, a má zde být také Arafatovo muzeum.
Abbás během ceremoniálu položil k Arafatovu hrobu věnec v barvách palestinské vlajky a uctil svého někdejšího rivala chvilkou ticha. V krátkém proslovu pak Abbás slíbil získat část Jeruzaléma pro své lidi.
Během třetího výročí Arafatovy smrti se v neděli bude na Západním břehu konat velký průvod, podobný se má konat také v pondělí v Gaze.

11.11.2007 00:00 6