Praha Jeruzalém

[IMG R 10021]Íránský prezident, Mahmúd Ahmadinežád, se ve středu opět obořil na Spojenými státy pořádanou mírovou konferenci a předpověděl, že Izrael nepřežije.
„Je nemožné, aby sionistický režim (slovní spojení „sionistický režim“ je Ahmadinežádem a některými dalšími představiteli Íránu běžně používáno ve významu Izrael) vydržel,“ cituje Ahmadinežáda internetová stránka státního vysílání. Vyjádřit se tak měl během zasedání vlády.
„Zkažení je podstatou tohoto režimu, tak jak byl založen na agresi, lhaní, zločinu a křivdě,“ dodal. Řekl, že setkání přivádějící dohromady izraelské a palestinské vůdce v Annapolis „již selhalo a narodilo se mrtvé. Postrádá základní kameny efektivní politické práce.“
Islámská republika, která udělala z neuznání Izraele jedno ze svých hlavních ideologických  témat, byla osamozena a izolována účastní Saudské Arábie a hlavního íránského spojence v regionu – Sýrie.
Ahmadinežád opakovaně budí kontroverzi tvrzeními, že je Izrael odsouzen k zániku. Nejznámější zmínka je z roku 2005, kde volal po vymazání Izraele z mapy.

28.11.2007 00:00 2