Praha Jeruzalém

[IMG R 10319]Izraelská armáda (IDF) provádí operace při hranici s Pásmem Gazy zaměřené prevenci očekávané vlny teroristických útoků, kterými budou chtít teroristické skupiny narušit blízkovýchodní konferenci v Annapolisu a následná jednání. IDF hledá tunely kopané teroristickými organizacemi z Gazy do Izraele za účelem páchání teroristických útoků. IDF k tomuto účelu využívá těžké buldozery a další techniku.
Armáda zaznamenala snahy o průnik v oblasti hraničního přechodu Erez. Proto zde provádí hloubkové průzkumy terénu. Tunely se vzhledem k dalším opatření bránícím vyslat teroristy na území Izraele efektivní alternativou. Představitelé IDF v minulosti sdělili, že množství tunelů bylo objeveno ve stavu těsně před dokončením. Podle jednoho důstojníka je nyní kopáno kolem tuctu tunelů.
Teroristické skupiny postupují následujícím způsobem: vyberou místo pod osídleným nebo zemědělským  pozemkem, začnou kopat 15 až 25 metrů hluboko a poté kopou vodorovně, dokud nedosáhnou potřebné délky podzemního průlezu. Informace o kopání tunelu zachovávají kvůli utajení striktně částečné a rozdělené.
Většina tunelů byla v minulosti určena k transferu teroristů, některé však slouží jako tunelové bomby, kdy je do tunelu pod citlivým místem – například osadou nebo vojenským stanovištěm – umístěno množství výbušnin a odpáleno s ničivými účinky.
Jedním z nejznámějších případů využití této strategie je akce teroristů z Gazy, při níž byl unesen v červnu 2006 izraelský voják Gilad Šalit a další dva vojáci z osádky tanku zabiti.

25.11.2007 00:00 9