Praha Jeruzalém

[IMG R 10183]Bývalý generální tajemník OSN, Butrus Butrus Ghálí, zaútočil verbálně na Izrael a obvinil jej jako příčinu nedostatku míru na Blízkém východě. Butrus Ghálí byl jedním z architektů první mírové smlouvy Izraele uzavřené roku 1977 v Camp Davidu mezi Izraelem a Egyptem, nyní však zahájil ze svého prostorného pařížského bytu nečekanou ofenzívu proti Izraeli, kterou se vůbec nesnaží skrývat za diplomatické formulky.
„Po 30 letech nevidím ani centimetr pokroku,“ stěžoval si v rozhovoru pro izraelský deník Jediot Achronot. „Je zcela možné říci, že vás lidé nenávidí – ne jen v Egyptě, ale po celém arabském světě.“ Ghálí nevidí jediný důvod, proč oslavovat 30. výročí historické návštěvy egyptského prezidenta Anwara Sadata v Jeruzalémě. Neúspěch snah o zavedení míru svaluje pouze na jednoho aktéra – na Izrael.
Butrus Ghálí útočí na Izrael kvůli neúspěšným mírovým jednáním, brání íránský jaderný program, protestuje proti tomu, že si celý svět stěžuje na sebevražedné atentáty, ale mlčí o cílených likvidacích teroristů prováděných izraelskou armádou.
„Arabský svět je zaneprázdněn bojem proti fundamentalistům a nemůže si dovolit uznat Izrael, protože to by (fundamentalisty) posílilo. Opakuji: arabský svět odmítá přijmout existenci Izraele a tudíž maří všechny pokusy Izraele o normalizaci situace.“
Jediný, koho na izraelské straně Ghálí chválí a uznává je Šimon Peres, kterého označil za „muže snů.“
Ghálí, kterému bude 85 let je při svém věku neuvěřitelně vitální – cestuje, přednáší, pracuje na plný úvazek 10 hodin denně a sedm dní v týdnu.
Jeho manželka Lea je židovského původu. S rodinou emigrovala z Rumunska do Alexandrie a nikdy Izrael nenavštívila. Na otázku, zda měl Ghálí někdy nějaké potíže kvůli tomu, že manželka je Židovka, zatvrdil tvář a řekl: „Nikdy jsem vůbec žádné potíže neměl, v mých očích, ačkoli je Lea z židovského prostředí, je spíše katolička, protože strávila více času v katolických školách než v židovských.“

09.11.2007 00:00 19