Praha Jeruzalém

[IMG R 10116]Hamás si připravuje půdu pro převzetí moci na Západním břehu podobně jako při převratu, při kterém získal moc nad Pásmem Gazy. Tvrdí to izraelští i palestinští bezpečnostní představitelé. Vůdci Hamásu svůj plán na převzetí Západního břehu pro Wolrd Net Daily potvrdili. „Fatah během několika týdnů padne a islámský odpor (Hamás) bude vládnout na Západním břehu tak, jako to nyní činíme v Gaze,“ řekl Abu Abdullah, který je považován za jednoho z nejdůležitějších operačních členů tzv. oddělení odporu organizace Hamás.
Západní břeh má hranice s Jeruzalémem a v dosahu raket ze Západního břehu je Tel Aviv i mezinárodní Ben Gurionovo letiště.
Americká ministryně zahraničí, Condoleezza Riceová, se přiští týden opět chystá do Izraele, aby připravovala půdu pro nadcházející konferenci v Annapolis. Od Olmerta se všeobecně očekává, že načrtne vznik palestinského státu na většině Západního břehu a nakonec předá strategické území bezpečnostním jadnotkám napojeným na milice Fatahu Mahmúda Abbáse. Izraelští bezpečnostní představitelé ale varují, že Abbásovy jednotky nejsou dostatečně silné na to, aby zvládly kontrolu na Západním břehu bez pomoci izraelské armády. Šéf Šin Bet, Juval Diskin, tento týden řekl, že pokud bude kontrola nad Západním břehem předána Abbásovi, bude to pro Izrael znamenat významnou hrozbu bezpečnosti. Palestinští bezpečnostní představitelé, kteří pod podmínkou anonymity hovořili s World Net Daily přiznávají, že bez izraelské intervence si kontrolu nad Západním břehem udržet nedovedou. Podle těchto představitelů zpravodajská služba Fatahu běžně předává Izraeli seznam ozbrojenců Hamásu, který ohrožují vládu Fatahu, se žádostí, aby je Izrael zatkl.
[IMG L 10115]Izralští i palestinčtí bezpečnostní představitelé dodávají, že mají shodné informace o tom, že si Hamás připravuje půdu pro převrat na Západním břehu. Získává na Západním břehu výzbroj a vytváří sofistikovaný systém komunikace mezi jednotlivými buňkami. Zřejmě nejnebezpečnější je pak to, že Hamás infiltroval všechny hlavní bezpečnostní složky Fatahu na Západním břehu a pokouší se „koupit si“ ozbrojence Fatahu. V mnoha případech úspěšně. Podle palestinských zdrojů se Hamásu podařilo získat některé členy Brigád Al-Aksa, zřejmě ty, kteří byli proti dohodě o amnestii. Za střílením na židovské auto, ke kterému došlo minulý týden, prý stojí také Hamás, který akci Brigád Al-Aksa naplánoval. Další útok, při kterém byl střelbou z auta vážně zraněn jeden člověk, má na svědomí Armáda al-Boraka, která získala zbraně od organizace Hamás.
Inflitraci složek Fatahu přiznává i Hamás, který převzetí vlády nad Západním břehem plánuje ještě na podzim.

01.11.2007 00:00 15