Praha Jeruzalém

[IMG R 10125]Írán v pátek vyzval své západní nepřátele, aby se po zveřejnění zpávy Mezinárdní agentury pro atomovou energii Íránu omluvili. Podle Teheránu prý zpráva dokazuje, že Írán mluvil ohledně jaderného programu pravdu.
IAEA ve své zprávě, která byla zveřejněna ve čtvrtek, tvrdí, že Írán učinil důležité kroky k objasnění minulých jaderných aktivit, byla ale nucena přiznat, že Teherán pokračuje v obohacování uranu na průmyslové úrovni navzdory Radě bezpečnosti OSN.
Podle USA zpráva ukazuje, že Írán stále vzdoruje mezinárodnímu společenství a proto Washington bude i nadále se svými spojenci pokračovat k přijetí širších sankcí OSN proti Íránu. To ale může být ve světle právě vydané zprávy problém. Setkání světových mocností, na kterém se mělo o zpřísnění sankcí jednat, bylo v pátek Čínou zrušeno. Zástupci Británie, Francie, Německa, USA, Ruska a Číny se měli setkat v pondělí. Podle představitele EU byly západní státy zklamány tím, že Čína a Rusko nepříkládali otázce řešení íránského programu takovou nutnost jako zbývající státy, což se teď, po zveřejnění zprávy, zřejmě ještě prohloubí. Rusko i Čína si totiž chtějí s Íránem zachovat silnou obchodní spolupráci a tvrdí, že pokud by došlo k izolaci Íránu, mohlo by to vést k širšímu blízkovýchodnímu konfliktu. Írán sám tvrdí, že pokud dojde ke zpřísnění sankcí, přestane spolupracovat.
Spojené státy již své jednostranné ekonomické sankce proti Íránu zavedly, na třetí kolo sankcí tvrdě tlačí také Británie.
Izrael poprvé reagoval na zprávu v pátek tím, že zjištění IAEA dokazují, že Írán pokračuje v odporu a plánuje pokračovat ve svém jaderném programu. Podle Izraele je také třeba prosadit další kroky včetně tvrdších sankcí.

17.11.2007 00:00 9

Klíčová slova