Praha Jeruzalém

[IMG R 10023]Po letech žádání předal Írán OSN plány popisující také to, jak z uranu vytvořit jaderné hlavice. Jedná se o evidentní snahu odvrátit další kolo sankcí v okamžiku, kdy El Baradej z Mezinárodní agentury pro atomovou energii dokončuje svou zprávu o íránském jaderném programu. Írán nicméně nesplnil všechny podmínky, které na něj byly kladeny Mezinárodní agenturou pro atomovou energii a které by ukončily téměř dvě desetiletí trvající tajnosti okolo íránského jaderného programu.
El Baradej se v následujících dnech chystá dokončit svou zprávu o íránském programu. Očekává se, že se v ní zmíní o zlepšení íránské spolupráce s Agenturou, což však zřejmě nezastaví USA, Francii a Británii před uvalením dalších sankcí na Írán.
Agentura se snažila o získání plánů již od roku 2005. I když měli inspektoří Agentury možnost si plány v Íránu prohlédnout, Teherán až do současné doby odmítal předat kopii plánů pro bližsí prostudování. Podle inspektorů Agentury, předal plány zástupce ředitele Íránské jaderné energetické organizace, Mohammad Saídi, minulý týden ve Vídni.
Írán tvrdí, že dokumenty získal před lety na černém trhu s jaderným vybavením bez toho, aby o ně žádal. Dokumenty jsou teď páteří íránského programu na obohacování uranu, tedy procesu, který může sloužit k výrobě energie nebo jaderných zbraní. Agentura i další experti tvrdí, že informace obsažené v plánech nemají mimo program na výrobu jaderných zbraní hodnotu.
Vysokým představitelům Agentury prý nebyl umožněn rozhovor s minimálně dvěma vrchními íránskými představiteli, kteří jsou podezřelí z účasti na vojenském jaderném programu. Jeden z nich byl vedoucím fyzikální laboratoře v Lavizanu, tedy zařízení které bylo zbouráno ještě před tím, než se mohli inspektoři přesvědčit o tom, jaká činnost se tam prováděla. Druhý se úřastnil vývoje íránských cetrifug používaných k obohacování uranu.

14.11.2007 00:00 4

Klíčová slova