Praha Jeruzalém

[IMG R 10213]Íránský opoziční vůdce, který pobývá v exilu v Evropě, pro Ynet řekl, že je Islámská republika stále na roky vzdálená od vytvoření jaderné bomby. „Jen těžko mohu věřit tomu, že Írán překoná tolik technologických problémů v následujících letech, ale způsob, jakým Izrael jedná nechává Íránce věřit, že Židovský stát je agresor a chce pouze ublížit Islámské republice,“ řekl. „Izrael by místo toho měl podporovat lidská práva a demokratizaci v Íránu a pak čekat. Změna přijde zevnitř.“
Opoziční činitelé v Paříži také nejsou spokojeni s hovory o možném americkém nebo izralském útoku na Írán. „Izraelský útok na Írán by byl velkou chybou. Pouze zatáhnete celý region do války,“ řekl.
Kromě USA tlačí na přijetí dalších sankcí také Francie, která tento svůj názor přenese také na půdu EU. Během setkání zástupců USA, Francie, Ruska, Číny, Británie a Německa v New Yorku, bylo předloženo 14 čerstvých sankcí proti Íránu. Rusko ale podpořilo pouze 5 z nich a Čína dokonce jen 2. Důvody proč se tyto země zdráhají podpořit sankce jsou zřejmé. Čína a Írán během posledních 10 měsíců zdvojnásobili objem obchodu, zatímco Rusko se staví proti embargu na zbraně, které by anulovalo jakékoliv existující zbrojní dohody, které Rusko s Íránem podpsalo.
Také vůdci států v Zálivu se domnívají, že jaderný Írán by měl katastrofické následky. „Pokud bude Írán napaden, bude v regionu 18 měsíců střelby. Pokud ale Írán získá jadernou bombu, budeme se potýkat s 30lety nestability,“ řekl vysoký představitel v Dubaji.

18.11.2007 00:00 2