Praha Jeruzalém

Po oznámení Íránu, že vlastní 3000 centrifug na obohacování uranu, Izrael vystupňoval svou rétoriku vůči Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (IAEA) a jejímu řediteli.
Ministerský předseda Ehud Olmert uvedl, že pokud by neměl označit generálního ředitele IAEA Mohameda ElBaradeie za nepřítele Izraele, určitě by ho nenazval ani jeho příznivcem. Olmert dále uvedl, že je všem úplně jasné, že ElBaradei kvůli zájmům Izraele ze své cesty neustoupí .
Ministr obrany Šaul Mofaz ve čtvrtek ráno řekl, že „ElBaradeiova politika ohrožuje světový mír.“ Mofaz obvinil šéfa IAEA, že strká hlavu do písku a ignoruje informace zpravodajských služeb, které se týkají postupujícího jaderného programu Íránu.
Všichni nyní netrpělivě očekávají Baradeiovu zprávu o íránském jaderném programu, která by měla být zveřejněna 22.listopadu. Představittelé Izraele se obávají, že zpráva bude zlehčovat problém i přes vážné důkazy poskytnuté pozorovateli IAEA o snaze Íránu získat jadernou zbraň.
Státní představitelé varovali, že další zpráva ukazující znepokojivá zjištění v pozitivním světle by mohla posílit ruskou a čínskou opozici proti zvětšujícím se sankcím OSN uvaleným na Írán.
Přesto izraelská vláda zatím stále hledá diplomatické řešení íránské krize a to i přes veřejný a politický tlak, aby uvažovala o vojenském útoku na íránské jaderné reaktory.

08.11.2007 00:00 5

Klíčová slova