Praha Jeruzalém

[IMG R 10142]Politické a vojenské zdroje ve čtvrtek řekly, že se Izrael potichu připravuje na možnost, že by Írán získal jaderné zbraně i když veřejně hovoří o tom, že Íránu ve vlastnictví jaderných zbraní zabrání. Tvrdí, že premiér Olmert instruoval vládní představitele, aby vypracovali návrhy, jak by se měl Izrael vypořádat se situací, kdy by už Írán jaderné zbraně měl. Izrael předpovídá, že by íránský jaderný program mohl vyprodukovat vojenské hlavice do roku 2009. Západní zpravodajské služby tvrdí, že jim to zabere více let.
Olmert schvaluje Amerikou vedené snahy o omezení íránských jaderných ambicí prostřednictvím sankcí. Naznačil ale, že Izrael, který v roce 1981 bombardoval irácký jaderný reaktor v Osiraku a podle některých udělal totéž v září v Sýrii, by mohl zaútočit i v Íránu, pokud by diplomatické snahy selhaly. Dva vysoce postavené izraelské zdroje ale tvrdí, že se připravuje memorandum pro „den poté“, tedy pro případ, že by Írán jaderné zbraně měl.
Vládní mluvčí odmítl tyto informace komentovat.
Vládní ministr, Ami Ajalon, odmítl diskutovat o tvorbě politiky, řekl ale, že by Izrael měl sledovat tři strategie. 1. musí být vyjasněno, že se nejedná pouze o ohrožení Izraele, ale širšího světa, 2. musí být podrobně zváženy všechny preventivní možnosti, 3. musíme předvídat pro případ, že by preventivní možnosti nefungovaly.

16.11.2007 00:00 7