Praha Jeruzalém

Izraelské jednotky zahájily v pátek večer kousek od vesnice Ghajar střelbu na dva muže, kteří se pokusili infiltrovat z Libanonu do Izraele. Jeden z mužů byl zasažen do nohy, druhému se podařilo uprchnout. Zraněný muž byl převezen do nemocnice Ziv v Safedu a byly u něj objeveny drogy.
Hlídka izraelské armády zahlédla muže překračující tzv. Modrou linii mezi severní částí vesnice Ghajar, která je na území Libanonu, a její jižní částí, která je kontrolována Izraelem, asi v 6 hodin večer. Vojáci se během incidentu nacházeli stále na izraelském území.
Situace okolo vesnice Ghajar je komplikovaná. Vesnice je rozdělená mezi Izrael a Libanon. Dvě třetiny obyvatel žijí na severu vesnice, která je podle rezoluce č. 1701 součástí Libanonu. Obyvatelé nicméně tvrdí, že jsou neoddělitelnou součástí Sýrie. Hizballáh rozdělení vesnice využíval k útokům na izraelské vojáky i před loňskou válkou v Libanonu. 25. listopadu 2005 zabránil desátník David Markovič únosu poté, co zabil čtyři teroristy, kteří vstoupili do izraelské části vesnice.

10.11.2007 00:00 5