Praha Jeruzalém

[IMG R 10312]AIDS je pro milionové Svazijsko národní tragédií. Asi 40% obyvatel je infikováno virem HIV, populace se zmenšuje a vysoká úmrtnost za sebou nechala již minimálně 70 000 sirotků. V těchto dnech poskytuje Izrael vzácnou pomoc Svazijskému království. Provádí a vysvětluje chirurgickou obřízku. Tři na sobě nezávislé studie publikované v únoru totiž zjistily, že obřízka snižuje riziko nákazy virem HIV při sexuálním kontaktu až o 60%.
Na květnové konferenci o AIDS přijali ministři zdravotnictví afrických států výsledky těchto studií a rozhodli se přijmout obřizku jako zbraň v boji proti smrtelnému onemocnění AIDS. Svazijsko bylo první zemí, která požádala o pomoc Izrael a obrátila se na Jerusalem Aids Project, aby naučili svazijské lékaře provádět obřízku.
V pondělí přistála ve Svazijsku delegace tří lékařů, profesor Zvi Gimon z nemocnice Hadassah Ein Kerem, Dr. Francis Serour z Wolfsonovy nemocnice v Cholonu a Dr. Jinon Šenker zastupující Jerusalem Aids Project. Hlavním úkol bude naučit mísní lékaře, jak správně a efektivně provádět tento chirurgický zákrok a také to, jak ho zvládat po organizační stránce a ošetřit takto co nejvíce mužů denně.
Mezi lidmi se již informace o možnosti obřízky rozšířila a přišly stovky mužů, kteří mají o zákrok zájem.
Na Izrael se pro podobnou pomoc obrátily už i jiné africké země. Projekt zůstane i nadále nevládním, aby se zabránilo jeho zpolitizování.

24.11.2007 00:00 4

Klíčová slova