Praha Jeruzalém

Okresní soud v Tel Avivu ve čtvrtek zamítl žalobu Jigala Amira, který se dožadoval vycházky z vězení k příležitosti obřízky jeho novorozeného syna. Soud místo toho rozhodl, že se obřízka bude konat ve věznici, aby se jí mohl Amir zúčastnit. Konat se bude 4. listopadu, tedy v den výročí vraždy Jicchaka Rabina, kvůli které je Jigal Amir ve vězení.
Stát žádal soud o to, aby žalobu zamítl. Amir prý není běžný vězeň. Je to vrah premiéra a je svůj čin hrdý. Existuje tu proto hrozba pro bezpečí společnosti, zejména s ohledem na stanovené datum obřízky, které se kryje z výročím zavraždění Jicchaka Rabina. Stát byl také proti možnosti konat obřízku ve vězení z toho důvodu, že nevidí jediný důvod pro to, aby byla Amirovi přiznána výsada, kterou nikdy žádný jiný vězeň neměl.
Soudce Avi Garfinkel ale řekl, že vzhledem k tomu, že má Amir povolené návštěvy, nevidí důvod pro to, aby se jedna z návštěv nemohla proměnit v bris jeho nově narozeného syna. Státní zástupce nabídl přímý přenos obřízky Amirova syna, který by Amir mohl shlédnout přímo ve své cele, to ale soudce odmítl jako směšné.

01.11.2007 00:00 25

Klíčová slova