Praha Jeruzalém

[IMG R 10025]Ve středu předal ukrajinský prezident, Viktor Juščenko, izraelskému prezidentovi, Šimonu Persovi, informace týkající se masových hrobů Židů zavražděných během holokaustu. Během setkání předal Juščenko Peresovi krabici s dosud nevzeřejněnými dokumenty týkajícími se osudu židovských komunitních vůdců a velitelů odporu. 
 „V této krabici, kterou vám předávám, jsou dokumenty s informacemi o masových hrobech Židů a agentech tehdy ilegálních podzemních organizací, které až do této doby zůstaly utajené,“ řekl Juščenko. „Jsou tam také dokumenty o výsleších Židů v té strašné době.“
Jad Vašem informoval, že dokumenty se v brzké době dostanou do muzea, kde budou prohlédnuty pro získání nových informací o historii ukrajinských Židů během holokaustu.
Po německé invazi do Sovětského svazu, 22. června 1941, žilo na Ukrajině asi 2,4 milionu Židů. Ukrajinci příchod německých jednotek vítali, někteří z nich byli dokonce naverbováni do řad německé armády, policie a SS. Němci dokonce pro Ukrajince ustavili speciální odnož SS. Místní populace za asistence pro-nacistické ukrajinské policie zahájila proti Židům pogromy, během kterých bylo tisíce Židů zabito a jejich majetek vyrabován a zničen. Němci začali po invazi ukrajinské Židy identifikovat a soustřeďovat je do zvláštních oblastí a nutili je k otrocké práci. O několik měsíců později zahájili masové zabíjení, stříleli a následně pohřbívali oběti v masových hrobech. Jedním takovým místem, které se později stalo symbolem masakru ukrajinských Židů, byl Babi Jar. V září 1941 tam nacisté a ukrajinští kolaboranti zavraždili desítky tisíc Židů, jen z Kyjeva to bylo 33 771 lidí.
Peres byl tímto nečekaným gestem dojat a vyjádřil za něj poděkování. Přesto ale připomněl také nutnost bojovat proti antisemitismu a konkrétně hovořili o situaci na Ukrajině.
Po setkání s prezidentem zamířil Janukovič do Knessetu, kde při svém projevu vyjádřil zájem o větší spolupráci mezi Ukrajinou a Izraelem a řekl, že tyto dva státy jsou jako rodina.

15.11.2007 00:00 3

Klíčová slova