Praha Jeruzalém

[IMG R 10290]Závěr mírové konference v Annapolis zvýraznil rostoucí rozpory v rámci evangelikální komunity ohledně podpory izraelského biblického práva na území mezi Jordánem a Středozemním mořem.
Den po summitu vůdci tří nejprominentnějších duchovních úřadů se sídlem v Jeruzalémě řekli deníku Jerusalem Post, že znovurozdělení Svatého města a vydání izraelského biblického středu území je nepřípustné pro křesťany i Židy.
„Posvátnost Jeruzaléma jako hlavního města židovského státu je čímsi nedotknutelným, majícím historické i náboženské vazby pro židovské obyvatelstvo již po tisíciletí,“ řekl ředitel Mezinárodního  křesťanského velvyslanectví v Jeruzalémě (ICEJ), Rev. Malcolm Heading. „Jakoukoliv snahu o rozdělení města považujeme za tragickou a nepřípustnou.“
Roy Sanders, výkonný ředitel organizace Křesťanští přátelé Izraele, označil muslimské požadavky na suverenitu nad celým územím a hlavně Jeruzalémem za „pošetilé“.
Američtí evangeličtí představitelé John Hagee a Pat Robertson sdílejí stejné stanovisko jako izraelské duchovní úřady a důrazně oponují postoupení jakékoliv části území muslimům.
Vůdci jiné, méně známé americké evangelikální skupiny, kteří zaujali stanovisko humanistické, spíše než biblické, jsou proti naléhání na George Bushe kvůli rozdělení Izraele.
Ve společném prohlášení, které vyšlo tento týden, více než 80 rektorů křesťanských univerzit a seminářů a další představitelé církve prohlašují: „Rozhodli jsme se pracovat na životaschopném, stálém a demokratickém Palestinském státě … Věříme, že cestou vpřed pro Izraelce a Palestince je vyjednat spravedlivé řešení dvou států … Vyzývámé evangelikály, všechny křesťany a každého dobré vůle, aby se k nám přidali a pracovali a upřímně se v příštích měsících modlili za trvalé řešení ve Svaté zemi.“

29.11.2007 00:00 4