Praha Jeruzalém

[IMG R 10129]Vysoký arabský diplomat v pátek řekl, že Liga arabských států bude požadovat, aby USA zařadily na konferenci v Annapolis také rozhovory o budoucnosti Golanských výšin, aby se mohla účastnit také Sýrie. Tato zmínka přišla na konci neformálního shromáždění 11ti arabských ministrů zahraničí v sídle Ligy arabských států v Káhiře před klíčovým zasedáním, na kterém má dojít k vytvoření společného arabského postoje před konferencí v Annapolis.
Podle generálního tajemníka Ligy, Amr Moussy, se Arabové hodlají konference zúčastnit, aby podpořili Palestince v souladu s Arabskou mírovou iniciativou. Ta navrhuje úplný mír s Izraelem výměnou za úplné izraelské stažení ze všech územích získaných v tzv. Šestidenní válce v roce 1967.
Podle palestinského vyjednávače, Saeba Erekata, již není otázkou, zda se Arabové zúčastní, ale s jakým stanoviskem se Arabové zúčastní. Dále Erekat řekl, že Palestinci chtějí mír, ale ne za každou cenu. Hovořil v tomto smyslu zejména o vyřešení statusu východního Jeruzaléma, hranic palestinského státu a budoucnosti palestinských uprchlíků.
Účast Saudské Arábie a Sýrie je zatím nejistá. Sýrie pro svou účast požaduje, aby bylo na program jednání zařazeno jednání o budoucnosti Golanských výšin
Před tím, než zástupci Ligy arabských států přijmou stanovisko, si vyslechnou ještě názor Mahmúda Abbáse.

24.11.2007 00:00 8