Praha Jeruzalém

[IMG R 10180]Loď s 300 židovskými pasažéry na palubě ve čtvrtek zakotvila v přístavu v Haifě. Jedná se o symbolické zopakování plavby evropských Židů, kteří se před 60 lety plavili do Britské Palestiny, aby zde začali nový život.
Příběh lodi Exodus, která byla zachycena britským námořnictvem v roce 1947, pomohl tehdy přitáhnout pozornost světa na snahy Židů opustit po holokaustu Evropu a stal se důležitou epizodou při zakládání nového státu. Vláda britského mandátu mnoha Židům zabránila dostat se do britského mandátu z obavy z arabského nepřátelství vůči těmto nově příchozím a z obav útoků arabských i židovských ozbrojenců na britskou mandátní správu.
Zopakování plavby lodi se účastní zejména Francouzi, někteří z nich jsou příbuzní pasažérů z původní lodi Exodus. Rozhodli se opustit Francii a odjet do Izraele a při své cestě připomenout původní misi lodi Exodus.
Loď ve středu vyplula z kyperského přístavu Larnaca.
Původní loď Exodus vyplula v červenci 1947 z Marseille a na své palubě vezla asi 4 500 Židů. Loď byla před dosažením palestinských břehu zastavena britským námořnictvem a odvlečena do Haify, kde byli imigranti donuceni nalodit se na lodě a odjet zpět do Evropy. Mezi lety 1946 až 1948 bylo na Kypru, který byl tehdy britskou kolonií, internováno 52 000 běženců.
Příběh se stal slavným díky vynikající stejnojmenné knize Leona Urise, podle které byl v roce 1960 natočen film v hlavní roli s Paulem Newmanem.

02.11.2007 00:00 95