Praha Jeruzalém

Dva mladíci z Východního Jeruzaléma, Mamún a Atalláh Abu Tir, oba 19, byli obviněni z pokusu pomoci sebevražednému atentátníkovi proniknout ilegálně do Izraele a z plánování vražd prominentních izraelských vůdců včetně primátora Jeruzaléma, Uri Lupolianského.
Mamún byl inspirován členem Islámského džihádu z Alžírska, s nímž si dopisoval přes internet. Alžířan, který si říkal „Šahíd Alsaria,“ po měsíci a půl komunikace slíbil zajistit mu kontakt na členy Islámského džihádu z Pásma Gazy a Západního břehu.
V polovině září Mamúna kontaktoval člen Islámského džihádu s přezdívkou Abu Haritha, který navrhl, aby zavraždil vedoucí izraelské představitele. Kvůli tomu mladíka požádal, zda by dopravil z Hebronu do Beerševy sebevražedného atentátníka. Mamún souhlasil a požádal svého přítele Atalláha, aby řídil. Ten však cíl mise neznal.
Haritha mezitím změnil plán operace. Atentátníka chtěl poslat k bezpečnostní bariéře na okraji Jeruzaléma a Mamún mu měl pomoci dostat jej tam. Oba mladíci souhlasili a rozhodli se vyhledat možné cíle v Jeruzalémě. O týden později sdělil Abu Haritha Mamúnovi, že potřebuje, aby v Džanínu vyzvedl výbušný pás. Několik hodin poté byl Mamún zatčen.

05.11.2007 00:00 7

Klíčová slova