Praha Jeruzalém

[IMG R 10323]Izraelské ministerstvo zahraničí informovalo, že náměstí před izraelskou ambasádou v Buenos Aires, které bylo zničeno při teroristickém útoku proti ambasádě 17. března 1992, bylo vyhlášeno městskou pamětihodností.
Tomuto kroku předcházel složitý proces  schvalování vedený poslankyní Christinou Alvarez Rodriguezovou, ve spolupráci s rodinami obětí útoku, ambasádou , židovskou obcí a za podpory starosty Buenos Aires, Jorge Telermana.
Na místě útoku je dnes vzpomínkové místo s památníkem obětí.

K teroristickému útoku došlo 17. března 1992. Sebevražedný atenátník najel s automobilem plným výbušnin do průčelí izraelské ambasády. [IMG L 10324]Následným výbuchem byla poškozena ambasáda, katolický kostel i budova blízké školy. Při útoku zemřelo celkem 29 lidí, dalších 242 bylo zraněno. Mezi oběťmi bylo i několik Izraelců, většinu obětí však tvořili občané Argentiny. K odpovědnosti za útok se přihlásila  skupina Islámský džihád, který zřejmě patřil k Hizballáhu. V souvislosti s útokem byli vyšetřováni také íránští představitelé, sedm íránských diplomatů bylo vypovězeno ze země a Argentina tvrdila, že má nezvratné důkazy o íránském zapojení do útoku. Jiné zdroje uvádějí, že za útokem stojí Hizballáh s podporou Sýrie. Dodnes ale nikdo nebyl za tento teroristický útok potrestnán.

25.11.2007 00:00 17Zdroj: Redakce Israel.cz