Praha Jeruzalém

[IMG R 10304]Návrh zákona, který posouvá minimální věk pro uzavření manželství ze 17 na 18 let, rozpoutal vážnou rozepři mezi zastánci a odpůrci tohoto zákona.
Odpůrci tvrdí, že neexistují důkazy, že by sňatek mezi takto mladými lidmi vedl k brzkému konci, stoupenci zákona naopak tvrdí, že takové sňatky způsobují mladým dívkám fyzické i psychické problémy.
Zákon navrhla poslankyně za stranu Meretz, Zahava Gal-On, a poslanec za stranu Avodah (Strana práce), Michael Melchior.
Sňatky v tomto věku jsou v Izraeli běžné zejména u Kavkazů, Gruzínců, Braslavských chasidů a Arabů. Podle obhájkyně Sonii Bulusové z Asociace pro občanská práva v Izraeli, jsou sňatky v tak mladém věku spojeny se stereotypním pohledem, podle kterého je místo ženy doma a jejím hlavním úkolem je porodit a vychovat děti. Podle ní jsou ale také tato manželství často provázena velkými problémy a velká část z nich končí v troskách. Sňatek v mladém věku způsobuje mladým ženám fyzické i psychické problémy. Ve většině případů otěhotní mladá manželka ihned po svatebním obřadu.
Strana Šas ale naopak trvá na zachování současného pořádku. Podle nich by se mělo investovat spíše do výchovy mladých lidí, aby byli připraveni na život v manželství.
Není jasné, kolik žen mladších 18 let se každoročně v Izraeli provdá. Není možné to přesně dokumentovat, protože podle Asociace pro lidská práva v Izraeli, se mnohdy sňatek oficiálně zaregistruje až když dívka dosáhne zákonem stanovené hranice 17 let.

22.11.2007 00:00 10