Praha Jeruzalém

[IMG R 10303]Nizozemský soud v úterý odložil výkon rozhodnutí, podle kterého měl být 150letý kaštan, který utěšoval Anne Frankovou v době, kdy se skrývala před nacisty, pokácen. Soud tak vyhověl žalobě památkářů, kteří se o odložení pokácení stromu snažili. Soudce J.Bade představitelům města řekl, že se mají snažit o záchranu stromu místo toho, aby ho nechali pokácet. Strom měl být pokácen kvůli tomu, že velká část kmenu díky napadení houbou shnila a zástupci města se obávali, že by strom mohl ohrožovat okolí. Památkáři a zástupci Nadace však byli toho názoru, že je možné 27 tun vážící strom zpevnit a zachránit.
Radnice v Amsterdamu byla po zveřejnění rozhodnutí o pokácení stromu zaplavena vzkazy z celého světa, které proti tomuto kroku protestovaly.
Soudce, který o žalobě rozhodoval, sám místo před rozhodnutím navštívil. Řekl, že není přesvědčen o tom, že by strom znamenal bezprostřední hrozbu. Řekl také, že by se představitelé města, vlastník stromu, kterým je muzeum Anne Frankové, a památkáři, měli sejít a o stromu jednat. Rozhodnutí by mělo být učiněno během deseti týdnů. Nadace soudu předložila plán na upevnění stromu tím, že by byl připevněn ocelovými kabely k budově muzea Anne Frankové, což by podle nich stálo jen pár tisíc euro a mohlo by to prodloužit život kaštanu až o několik desítek let.
[IMG L 10302]Ředite nadace Anne Frankové, Hans Westra, ale řekl, že má obavy, aby i tak strom nespadl do objektu muzea, které každoročně navštíví téměř jeden milion návštěvníků. Raději by prý strom nechal porazit a nahradit ho roubem z původního stromu. „Ten strom je nemocný a umírá, je to hrozba pro budovy i lidi co tu pracují. Mám raději živé stromy,“ řekl novinářům. „Když budeme mít mladý stromek, za 10 let vyroste do 10metrů. Bude to potomek stromu Anne Frankové.“
Strom se nachází na dvoře obehnaném zdí za skladištěm, kde se Anne Franková a její rodina schovávali před nacisty až do roku 1944. 
Na strom často hleděla ze zatuchlého přístavku a několikrát ho zmiňovala ve svém deníku. „Náš kaštan je v plném květu. Je pokryt listím a je ještě krásnější než byl minulý rok,“ napsala Anne Franková tři měsíce před tím, než byla v srpnu 1944 prozrazena a zatčena.
Anne a její sestra Margot zemřely na tyfus v koncentračním táboře Bergen-Belsen v březnu 1945, jen pár týdnu před tím, než byl tábor osvobozen. Její deník se stal po vydání v roce 1947 jednou z nejčtenějších knih.

22.11.2007 00:00 7