Praha Jeruzalém

Spojené státy se obávají, že agenti Hamásu a Hizballáhu mohou pronikat propustnou americko-mexickou hranicí s cílem provádět teroristické útoky, sdělil Robert Grenier, bývalý šéf protiteroristického centra CIA. Grenier, v současnosti šéf a majitel nadnárodní bezpečnostní firmy Kroll, řekl při proslovu v Mexiku, že Írán, Hamás a/nebo Hizballáh se mohou pokoušet působit v Mexiku, odkud by mohli napadat USA.
Američtí protiterorističtí experti mají obavy, že se teroristé zapojí do sítí pro pašování ilegálních migrantů nebo drog, aby dostali lidi a vybavení do Spojených států.
Americká vláda se domnívá, že již nyní jsou v Mexiku spící buňky Hamásu a Hizballáhu a že Hizballáh financuje své působení v Libanonu penězi pocházejícími z Mexika. Američané se možným působením Hizballáhu v Mexiku doposud moc nezabývali, ale nedávné přiostření komunikace mezi USA a Íránem ohledně íránského jaderného programu vede k obavě, že Írán využije Hizballáh k provádění teroristických útoků proti americkým cílům ve světě, vysvětluje Grenier. Stejně tak může Írán využít sítě Hizballáhu přímo v USA.
Podle Greniera je zatím obtížné určit, zda již v Mexiku jsou spící buňky teroristů, ale spekuluje se, že ší’itská komunita v Mexiku podporující Írán by se mohla nechat verbovat k provádění teroristických útoků.

02.11.2007 00:00 2

Klíčová slova