Praha Jeruzalém

[IMG R 10305]Podle dokumentu ve čtvrtek dodanému izraelskému nejvyššímu soudu, by měl Izrael začít s omezováním dodávek elektřiny do Gazy 2. prosince. Tato kontroverzní taktika má vést ke snížení počtu nepřetržitých raketových útoků na Izrael, ke kterým dochází z Pásma Gazy. Organizace pro lidská práva tuto taktiku odsoudily a nazývají ji kolektivním trestem.
Před několika týdny zahájil Izrael omezování dodávek paliva, ale plánované omezení dodávek elektřiny bylo opožděno rozhodnutím izraelského vrchního státního zástupce, Menachema Mazuze, který vyjádřil své znepokojení kvůli humanitárním škodám.
Organizace pro lidská práva se obrátily na soud, aby omezení dodávek zastavil. Stát odpověděl ve čtvrtek jednostránkovým dokumentem, který říká, že izrael „zavede určitou redukci dodávek elektřiny do Pásma Gazy od 2. prosince.“ Dokument dále dodává, „aby bylo palestinskému režimu umožněno se dostatečně na omezení připravit, jeden týden před omezením dodávek elektřiny bude toto omezení oznámeno.“
Podle izraelských představitelů je omezení dodávek způsobem, jak přesvědčit palestinskou populaci, aby tlačila na palestinské militanty, aby zastavili každodenní raketové útoky na jih Izraele. Představitelé ale také řekli, že omezení jsou součástí konečného stádia izraelského stažení z Gazy.
Dvě izraelské organizace pro práva Palestinců, Gisha a Adala, tvrdí, že plánované omezení bude znamenat určité a vážné škody na zdraví a pohodě Palestinců. Není prý možné omezit dodávky tak, aby se to vyhlo například nemocnicím nebo školám. Mluvčí izraelské armády, Šlomo Dror, ale říká, že k žádným takovým škodám nedojde. „Nedojde  k silnému omezení dodávek, které by způsobilo škody. Dojde jen k menšímu omezení,“ řekl.
Gaza je na Izraeli úplně závislá ohledně paliva a napůl ohledně elektrické energie.

23.11.2007 00:00 3