Praha Jeruzalém

Pravicové hnutí, Ne′emanei Eretz Israel, ve čtvrtek oznámilo, že během svátku chanuka plánuje vytvoření tří nových osad na Západním břehu a návrat do pěti osad vytvořených během sukkotu.
„Nejzávažnější věcí na mírové konferenci v Annapolis jsou Olmertovy nestoudné hovory o palestinském státu. Tohle je naše odpověď na premiérův plán, který podle mého názorů musí nejprve zlomit  ducha osadníků a pak teprve může fungovat. To je důvod, proč nikdy nebude úspěšný.“

„Hodlá nás zahnat do gheta, ale naším duchem, duchem Makabijců,  se z něj dostaneme a vystavíme nové osady,“ řekla Daniella Weissová, bývalá radní ve městě Kedumim a vůdčí osobnost osadnického hnutí.

„Jsou tu tací, kteří věří, že pokud budeme pracovat na posílení existujících osad, můžeme zachránit hnutí. Já tomu říkám mentalita diaspory. Pokud se shlukneme v ghettech, pravděpodobně tím pouze zachráníme své životy. Abysme se této mentality zbavili, musíme jít na otevřená místa. Místo toho, abysme ve strachu čekali na další vyklizení, Bůh odpusť, je daleko lepší stavět další osadu. Každé místo v Izraeli  kde nežijeme, je domov pro teroristy,“ řekla Weissová.

Umístění nových osad je podle Weissové vybráno tak, aby narušilo teritoriální kontinuitu, o kterou mají zájem Američané i Arabové. Plánem Američanů a Arabů je prý rozbít židovskou kontinuitu.

30.11.2007 00:00 2