Praha Jeruzalém

Palestinská policie se v úterních ranních hodinách stáhla z největšího utečeneckého tábora na Západním břehu, Nábulusu, který oblehla a po 12 hodin v něm bojovala s palestinskými ozbrojenci. Tato operace byla první větší ofenzívou v rámci kampaně prezidenta Mahmúda Abbáse cílené na prosazení kontroly nad ozbrojenci a přesvědčení Izraele, že Abbás může uskutečnit budoucí mírovou smlouvu. Palestinská policie se po několik let nestarala o pořádek ve městě Nábulus a čtyřech utečeneckých táborech kolem něj, tyto dny jsou však podle Džamala Mohseina, starosty Nábulusu, pryč.
Ofenzíva začala v pondělí kolem poledne a má přesvědčit americkou ministryni zahraničí, Condoleezzu Riceovou, o tom, že Palestinci začali naplňovat své krátkodobé závazky zahrnující odzbrojení teroristů a stažení ilegálních zbraní.
Oficiální palestinská policie se střetla s neoficiálním ozbrojeným křídlem hnutí Fatáh, Mučednickými brigádami Al-Aksá.
Policejní akce v Nábulusu byla určitým testem toho, zda bezpečnostní síly budou schopné prosadit pořádek v tomto chaotickém městě, a pokud se osvědčí, pokusí se učinit totéž i v dalších městech na Západním břehu.
Prezident Abbás se tak vrací před nadcházející blízkovýchodní konferencí k závazkům plánu prezidenta Bushe označovaného jako Cestovní mapa (Roadmap), který se zdál být již čtyři roky mrtvý.
Podle tohoto plánu by měl Izrael zmrazit rozšiřování osad na Západním břehu, odstranit hlavní zátarasy a stáhnout vojska z oblastí obsazených po vypuknutí druhé intifády na podzim roku 2000. Palestinci již nyní ohlašují pokrok a požadují reciproční kroky od Izraele. Premiér Olmert v neděli řekl, že Izrael je připraven učinit je, ale naznačil, že Palestinci toho ještě neudělali dost.

06.11.2007 00:00 5

Klíčová slova