Praha Jeruzalém

Bývalý palestinský profesor žijící v USA byl odsouzen k 11 letům vězení za odmítnutí svědčit před velkou porotou v případu financování a podpory teroristické organizace Hamás v jejích útocích proti Státu Izrael. Abdelhalím Aškar, 49, který působil na Howardově univerzitě ve Washingtonu jako docent ekonomie, byl okamžitě po odsouzení vzat do vazby kvůli obavám, že by mohl uprchnout.
Aškarova kauza se váže na vyšetřování aktivit palestinského teroristického hnutí Hamás z roku 2003, které Aškar mařil. Aškar a spoluobviněný Muhammad Salah byli zproštěni viny na podílu na vyděračském spiknutí za účelem financování Hamásu, avšak vyšetřovatelé předložili telefonní záznamy dokazující, že Aškar byl ve styku s vůdci Hamásu.
Soudce shledal Aškarovo odmítání svědčit výrazem podpory terorismu a to vedlo ke zpřísnění trestu. Aškar při slyšení vykreslil srdceryvný obraz palestinského života pod izraelskou okupací a řekl, že by raději šel do vězení, než zradil svůj lid.
Zatímco Aškar přijal rozsudek se stoickým klidem, jeho tchýně začala na vyšetřovatele zuřivě ječet v arabštině a později zkolabovala. Aškarův obhájce byl tvrdostí rozsudku překvapen – čekal maximálně 5 let.

22.11.2007 00:00 12Zdroj: Redakce Israel.cz