Praha Jeruzalém

Agentura AP přinesla zprávu  tom, že podle lidskoprávních organizací je v současné době v Pásmu Gazy „uvězněno“ asi 670 palestinských vysokoškolských studentů, kteří se nemohou dostat z Gazy do svých škol. Stalo se tak následkem převzetím moci v Pásmu Gazy organizací Hamás, po kterém Izrael uzavřel hraniční přechody mezi Gazou a Izraelem a Egypt uzavřel jediný hraniční přechod mezi Izraelem a Egyptem v Rafahu. Izrael sankce v září ještě více zpřísnil a vyhlásil Gazu za nepřátelskou entitu.
Hlavní zásluhu na celé situaci mají palestinští teroristé (zejména vojenské křídlo Hamásu), kteří z Pásma Gazy denně ostřelují izraelská města, která leží nedaleko hranice mezi Izraelem a Gazou. Mluvčí izraelské armády, Šlomo Dror, řekl, že není úmyslem Izraele držet palestinské studenty v Pásmu Gazy a že se izraelská strana snaží najít nějaké řešení. Zmínil však zásadní problém, kterým je ostřelování hraničního přechodu Kerem Šalom ozbrojenci z organizace Hamás. K těmto útokům dochází několikrát týdně, podobně jako na ostatních přechodech do Izraele.
Mluvčí ministerstva zahraničí, Mark Regev, řekl, že řešení pro palestinské studnty by mělo být během několika násldujících dnů nalezeno, odmítl však sdělit bližší informace.

01.11.2007 00:00 8Zdroj: Redakce Israel.cz