Praha Jeruzalém

Více než 300.000 iráckých Ší′itů podepsalo petici požadující ukončení „íránského teroristického vměšování v Iráku“ a vyšetřování působení Íránu v Iráku. Petice požaduje vyslání delegace OSN, která by prošetřila „čtyři roky zločinů v jižních provinciích [páchaných] íránským režimem a jeho prostředníky.“
Skupina stojící za peticí oznámila dokončení půlročního sběru podpisů v úterý, v den, kdy se sešli představitelé USA, Iráku a Íránu, aby jednali o irácké bezpečnosti. Petice hovoří o ráně do zad iráckým Ší′itům ze strany íránského režimu a hanebném zneužívání ší′itského náboženství.
Petici podpořilo 14 členů kléru a 600 šejků, je na ní také 25.000 podpisů žen. Petici podpořilo i íránské opoziční hnutí Mudžahedín-e Kalk usilující o svržení íránského islamistického režimu a poskytující Spojeným státům výzvědné informace o Íránu.
Petice byla dokončena v době, kdy se situace zdá zlepšovat. Představitelé Iráku a USA informovali, že Írán začíná využívat svého vlivu ve prospěch Iráku omezením vojenských aktivit a toku zbraní přes společnou hranici. Američané také nedávno propustili devět íránských vězňů držených v Iráku.

24.11.2007 00:00 3

Klíčová slova